Computer Education
  • Mr. James Campbell ’91
  • Mr. Michael Bavaro ’18
  • Mrs. Courtney Cody
  • Mr. John Heitner
  • Mr. John Howfield ’17
  • Mr. Christopher Kahn ’06 
  • Mr. Joseph Moncada ’09
  • Mr. Conor O’Brien ’05
  • Miss Alana Walsh ’18
English
  • Mrs. Catherine von Schoenermarck (Grades 10-12)
  • Mrs. Christine  Agulles ’93 (Grades 6-9)
  • Mr. Joseph Beyrouty ’92
  • Mr. Martin Brown
  • Mrs. Jaclyn Colucci ’02
  • Mrs. Christine Curley ’01
  • Miss Lauren Doodian ’12
  • Mr. Keith Doran
  • Mr. Kevin Dugal
  • Mrs. Karen Egan
  • Mr. Michael Flood
  • Miss Amanda Green ’11
  • Mrs. Kathleen Hamaty
  • Mr. Thomas Huggard
  • Mrs. Ruth Marconi
  • Mrs. Emily Mauer
  • Mr. Denis Murphy
  • Mrs. Diane Page
  • Bro. Peter Sennert, S.M.
  • Mr. Michael Tahany
  • Mrs. Colleen Vacchio ’13
  • Mrs. Mariann White ’93
  • Mr. Ryan White
Fine Arts
  • Mr. Sean Vegas
  • Mr. Judd Abrams
  • Mr. Emmett Collins ’10
  • Miss Morgan D’Argenio
  • Mr. Eder Garcia
  • Mrs. Anna Tochelli ’98
  • Mrs. Sheila Zider
  • Miss Mary Panasci
  • Bro. Timothy Driscoll, S.M.
  • Mr. Christopher Kahn ’06
  • Mrs. Christine Rodney
 
History
  • Mrs. Penny Riiska
  • Mr. Kevin A’Hearn
  • Mr. John Benintendi
  • Mr. Matthew Bursig
  • Mr. Christopher Cartier
  • Mr. Douglas Cioffi ’97
  • Mr. John Fechtmann
  • Mr. Bryan Finn ’96
  • Mr. Joseph Fiore ’09
  • Mr. John Heitner
  • Mr. Thomas Kennedy ’09
  • Mr. Matthew Kirk ’04
  • Mr. Richard Marone ’91
  • Mr. William Masiulis ’01
  • Mr. John McCutcheon
  • Mr. Patrick Miles ’05
  • Mr. Conor O’Brien ’05
  • Mr. John Ruhl
  • Mr. Liam Von Elm ’17
  • Miss Kelly Westerman ’11
 
Mathematics
  • Mr. John Casalinuovo (Grades 10-12)
  • Miss  Allyson Frisina (Grades 6-9)
  • Mrs. Alice Accardi
  • Mr. Tyree Allison
  • Mr. Daniel Barbier
  • Mrs. Janet Bernardini
  • Ms. Erica Berry ’12
  • Mrs. Victoria Brennan ’08
  • Mr. Juan Estrella ’95
  • Mrs. Mary Beth Farrell ’05
  • Miss Greta Hartung ’17
  • Mrs. Allison Kennedy
  • Mrs. Lisa Klein
  • Miss Kristen Mangiapanello ’19
  • Ms. Denise Meyers
  • Mrs. Jeanne Neeson
  • Mrs. Denise Prosceo
  • Mrs. Tara Riker ’96
  • Miss Erin Ronan
  • Mrs. Elizabeth Vanderberg
Physical Education & Health
  • Mrs. Elizabeth Finn ’98 (Health)
  • Mr. Eric Meisse ’06 (Phys. Ed)
  • Mr. Christopher Alfalla ’94
  • Mrs. Jeanne Ceasar ’93
  • Mr. Dennis Graham ’03
  • Ms. Jeanne Hart-Simonelli
  • Mrs. Kelly Meisse ’09
  • Mr. Connor Powers ’13
  • Mrs. Suzanne Sluka
Religion
  • Mr. Alexander Basile
  • Mr. Sergio Arreaga ’19
  • Fr. Albert Bertoni, S.M.
  • Mr. Daniel Brennan ’09
  • Bro. Patrick Cahill, S.M.
  • Fr. Thomas Cardone, S.M. (Chaplain)
  • Mr. Kenneth Conrade
  • Mr. Bryan Finn ’96
  • Mrs. Julia Fraoley
  • Bro. Michael Gillen, S.M.
  • Fr. Daniel Griffin, S.M. ’02 (Latin School Chaplain)
  • Mr. Thomas Huggard
  • Mr. James Krug
  • Mr. Joseph Krug
  • Mr. Shaun Moran ’04
  • Mr. James O’Brien
  • Bro. Roger Poletti, S.M.
  • Mrs. Lyndsey Robinson ’14
  • Mr. Liam Von Elm ’17
  • Mrs. Margaret York ’03
  • Mr. Robert York ’01
Science
  • Mr. Anthony Wevers
    (Science Department Chairman, Latin School Coordinator, Science Elective Coordinator)
  • Mr. Paul Ditrano (Physics)
  • Mrs. Jenna Frem (Chemistry)
  • Miss Kacie Badolato ’16
  • Mrs. Victoria Brennan ’08
  • Mrs. Deborah Carman
  • Mr. Nicholas Donatelli
  • Mrs. Caitlin Eliopoulos
  • Mr. Kevin Fechtmann
  • Mrs. Maryann Graziano
  • Mr. Patrick Healy ’10
  • Ms. Meredith Kass ’19
  • Mrs. Adrianna Kenefick
  • Mrs. Anne Masiulis ’02
  • Dr. Angelo Messina
  • Mrs. Jennifer Mulligan ’96
  • Mrs. Erica Polizzi
  • Bro. Nigel Pratt, S.M.
  • Bro. Peter Sennert, S.M.
  • Miss Victoria Sindone ’10
  • Mr. Michael Sorkin ’08
  • Miss Melanie Vigario ’07
  • Ms. Celia Werner
 
World Language
  • Mrs. Lidia Arias (Spanish)
  • Mrs. Angela Cameron ’03 (Latin)
  • Mrs. Mia Delbrune (French)
  • Mrs. Susan Borruso
  • Bro. Patrick Cahill, S.M.
  • Ms. Rita De Peña
  • Mrs. Marcela Fiore ’09
  • Miss Ashley Forbes ’05
  • Mrs. Marilyn Gaspe
  • Miss Victoria Lapelosa ’09
  • Mrs. Christina Matone
  • Mr. Gregory Marino
  • Mr. Joseph Moncada ’09
  • Mrs. Margaret Reynolds
  • Mr. John Ruhl
  • Mrs. Brittany Shukri
  • Mr. James Walsh ’11
  • Mrs. Coleen Zabala ’97